У вітальному слові під час робочої наради директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Олег Вівсянник зазначив:
” Кардіохірургія — це не просто спеціальність. Це точка, де кожне рішення — на межі життя і втрати. Тут немає права на помилку. І саме тому ми на Рівненщині зробили її одним із ключових пріоритетів медичної політики.
Я добре знаю,як хірург та управлінець, що таке операційна. Я бачив очі пацієнтів перед втручанням і знаю, як багато важить командна злагодженість, впевненість у кожному русі й наявність сучасних можливостей. Саме це ми й вибудовуємо сьогодні в області — потужну, доступну, цілодобову систему кардіохірургічної допомоги”.
Нам є чим пишатись. У 2024 році на базі Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка було створено перший в Україні Центр кардіоторакальної хірургії. За рік роботи допомогу тут отримали 190 пацієнтів, а 137 операцій було успішно проведено. З початку 2025 року — вже 120 пацієнтів і 87 оперативних втручань.
Щотижня команда виконує в середньому 4–5 хірургічних втручань, серед яких — операції на відкритому серці, стентування, імплантація електрокардіостимуляторів. У Центрі вперше в області виконано транскатетерну імплантацію аортального клапана (TAVI).
Особливо значущим став випадок, коли вперше в Рівненській області виконано операцію Ferrazzi при гіпертрофічній кардіоміопатії (ГКМП). Її провів Костянтин Володимирович Руденко, член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, експерт МОЗ за напрямом хірургії серця та магістральних судин.
У Центральній міській лікарні Рівного стабільно проводять складні операції на працюючому серці — зокрема, аортокоронарне шунтування. Ще з 2019 року цей заклад працює у співпраці з хірургами з провідних установ країни, зокрема Харкова. І сьогодні такі втручання — це вже частина щоденної клінічної практики.
Спеціалізовану допомогу надають також Сарненська центральна районна лікарня та Дубенська міська лікарня. Завдяки такій структурі ми формуємо мережу допомоги, доступну не лише у центрі області, а й у громадах.
Цілодобове чергування інтервенційних кардіологів, ангіографічна служба, ургентні стентування, імплантації кардіостимуляторів — усе це вже стало реальністю.
Тому наступні кроки — чіткі:
- розвиток амбулаторної кардіореабілітації;
- створення електронних маршрутів пацієнта;
- профілактика — від шкільного віку до геріатрії;
- єдина регіональна система кардіонагляду.
Рівненщина готова бути майданчиком для інновацій, ефективної взаємодії та формування національних стандартів кардіохірургії.
Алла Сищук