4 ЛЮТОГО – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ РАННЯ ДІАГНОСТИКА РАКУ – ПРІОРИТЕТ ДЛЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

None
Найбільш поширеними видами онкозахворювань на Рівненщині є: рак молочної залози, рак товстого кишечника, рак прямої кишки, рак легень, рак тіла матки, злоякісні новоутворення шкіри та меланома. Така інформація прозвучала під час брифінгу у Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб. У заході взяли участь перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін, керівник центру Роман Сафонов, головний спеціаліст відділу реформування та первинної медичної допомоги Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДАТетяна Жук, медичний директор Рівненський обласний протипухлинний центр Олександр Ткач, регіональний координатор Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘яNataliya Fesovets.
На сьогодні в Рівненській області зареєстровано майже 30 573 осіб із онкопатологіями. Кожного року фіксують до 3 тисяч нових випадків. Кількість випадків злоякісних утворень, які є підтверджені у медичних закладах області, зростає: у 2024 році – 3244, у 2023 році – 3110, у 2022 році – 2883, у 2021 році – 2806.
На кінець 2024 року на Рівненщині на обліку перебувало 243 дитини.
Жіноче населення на 7-12% хворіє частіше за чоловіче.
Частота ураження злоякісними новоутвореннями чоловічого населення найвища - у віці 60-70 років. Жіноче населення має найвищу частоту захворюваності у віці 55-65 років.
На Рівненщині працюють мобільні бригади, які виїжджають у найвіддаленіші населені пункти, щоб провести спеціалізований профогляд. Так, торік було здійснено 15 таких візитів. У підсумку, було оглянуто 1483 особи. Цю ініціативу буде продовжено і цьогоріч.
В успішному лікуванні онкозахворювань дуже важливе раннє виявлення – воно поліпшує прогноз та підвищує шанси пацієнта на повне одужання. Отже, рання діагностика раку – пріоритет для системи охорони здоров’я.
1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики деяких видів раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику.
Йдеться про: рак молочної залози (РМЗ), рак шийки матки (РШМ) та колоректальний рак (КРР).
Первинна профілактика спрямована на зниження ризиків розвитку раку, а вторинна — на його раннє виявлення. Жінкам від 21 року рекомендовані регулярні огляди щодо раку шийки матки (РШМ) та молочної залози (РМЗ), у 30+ — ПАП-тест, чи ПРЛ тест у 50-69 років — мамографія кожні два роки. Людям 40-49 років важливо не забувати про заходи з раннього виявлення колоректального раку (КРР), а у 50-75 років — проходити тест на приховану кров у калі. Усі ці обстеження можна зробити безоплатно за направленням лікаря в межах Програми медичних гарантій.
У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про розвиток раку, лікар направляє пацієнтів на дообстеження та лікування до вузьких спеціалістів. Ці медичні послуги також безоплатні у межах Програми медичних гарантій.