Звіт
проведення (за участю громадських об’єднань) моніторингу дотримання прав маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю, в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема щодо забезпечення доступності об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, наявності доступного транспорту для евакуації до найближчого об’єкта фонду захисних споруд цивільного захисту, а також забезпечення візуального чи тактильного оповіщення осіб з інвалідністю із слуху шляхом застосування технічних чи інших допоміжних засобів
З метою здійснення на території області державного контролю за виконанням інженерно-технічних заходів цивільного захисту в сфері містобудування прийнято наказ начальника ОВА від 03 березня 2023 року
№ 109 «Про планування інженерного забезпечення цивільного захисту в умовах воєнного стану».
В умовах воєнного стану розпорядженням голови ОВА від 29 лютого 2024 року № 92 утворено координаційний штаб з питань приведення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в належний стан.
Нарощування фонду захисних споруд забезпечено шляхом нового будівництва захисних споруд, обстеження та пристосування заглиблених приміщень для укриття населення.
Рівненською ОВА проведено роботу щодо визначення потреби фонду захисних споруд (з урахуванням найпростіших укриттів) цивільного захисту.
Упродовж 2023-2024 років на засіданнях Комісій ТЕБ та НС усіх рівнів розглянуті такі питання:
«Про забезпечення укриття населення у фонді захисних споруд цивільного захисту в умовах воєнного стану» (протокол від 02.06.2023 №4);
«Про виконання Указу Президента України від 26.06.2023 № 353/2023 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 року «Щодо результатів оперативних обстежень об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та вирішення проблемних питань щодо укриття населення» (протокол від 28.06.2023 №5);
«Про стан готовності об’єктів фонду захисних споруд цивільного до укриття населення» (протокол від 11.11.2024 №11).
На адміністративних територіях розроблені плани розміщення і укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту, спорудах подвійного призначення, найпростіших укриттях.
Головним управлінням ДСНС України в області спільно з представниками органів місцевого самоврядування та працівниками ГУ НП області щокварталу проводиться обстеження та оцінка ступеня безбар'єрності об'єктів фонду захисних споруд, а також забезпечення безперешкодного доступу до них.
На основі проведених комісійних обстежень здійснено аналіз стану забезпеченості інклюзивності укриттів, облаштування споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів засобами, що забезпечують їх доступність для маломобільних груп населення, зокрема для осіб з інвалідністю.
На території Рівненської області обліковується 60 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в яких забезпечено інклюзивність.
Балансоутримувачами захисних споруд проводиться оцінка стану готовності захисних споруд цивільного захисту та складаються відповідні акти огляду, на підставі яких оцінюються потреба в фінансуванні та строки облаштування захисних споруд засобами (трапами), що забезпечують доступ маломобільних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю.
Захисні споруди цивільного захисту на території області зводилися у 1960-1990 роках, тому документацією при їх будівництві пристосування для осіб з інвалідністю, зокрема шляхом впровадження спеціальних технологій (світлові та звукові сигнали, шрифт Брайля), облаштування пандусів, спеціального облаштування санвузлів для осіб з інвалідністю, не передбачалося.
Доступ осіб з інвалідністю до захисної споруди забезпечений насамперед особами, що їх доглядають (обслуговують) та формуваннями цивільного захисту з обслуговування захисних споруд.
Моніторинг дотримання прав маломобільних груп населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема забезпечення доступності захисних споруд цивільного захисту, здійснюється представниками Державної служби з надзвичайних ситуацій України та Національної поліції під час оперативних перевірок об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів).
За результатами моніторингу відпрацьовано переліки захисних споруд цивільного захисту, обстежені та рекомендовані для укриття населення, зокрема осіб з інвалідністю, в разі виникнення надзвичайних ситуацій.
Обласною військовою адміністрацією спільно з районними військовими адміністраціями та виконавчими комітетами територіальних громад визначено додаткову потребу в коштах для облаштування споруд цивільного захисту засобами, що забезпечують доступ маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю.
В області розроблено Регіональну програму дообладнання захисних споруд цивільного захисту на 2019–2024 роки, затверджену рішенням Рівненської обласної ради від 07.12.2018 №1148 Програмою передбачено виділення коштів для приведення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в готовність до використання за призначенням, в тому числі забезпечення інклюзивності укриттів, облаштування споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів засобами, що забезпечують їх доступність для маломобільних груп населення, зокрема для осіб з інвалідністю. Виконавчими комітетами територіальних громад розроблено місцеві програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, якими передбачено виділення коштів на будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об’єктів будівництва.
Станом на 16.12.2024 року додаткова потреба в коштах для облаштування споруд цивільного захисту області засобами, що забезпечують доступ маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю складає близько 170 млн. грн.
Строки виконання робіт по облаштуванню захисних споруд цивільного захисту області будуть визначатись у разі наявності коштів в державному, обласному та місцевих бюджетах.
За допомогою сигнально-гучномовних пристроїв та електронні інформаційних табло, зокрема шляхом впровадження спеціальних технологій (світлові та звукові сигнали, шрифт Брайля), здійснюється оповіщення осіб з інвалідністю, також за допомогою системи електронних комунікацій.