19 листопада 2024 року виповнилося тисяча днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну 24 лютого 2022 року. Це є тисяча днів героїчної, але й нерівної боротьби з переважаючим ворогом - з точки зору потенціалу і ресурсного забезпечення. Це також тисяча днів діаметрально протилежної боротьби у контексті мотивації та мети: Україна, захищаючи свою територію, суверенітет і незалежність, сприяє утриманню миру на Європейському континенті і переформатуванню та зміцненню систем глобальної безпеки.
За 1000 днів повномасштабного вторгнення росії на територію України країна-агресор продовжує щоденні атаки на українську цивільну інфраструктуру, зокрема й медичну, цілеспрямовано б’є по мирних містах й тероризує та вбиває українських громадян. Ворог руйнує лікарні, поліклініки, амбулаторії, пологові, створюючи додаткове навантаження на медичну систему.
За час повномасштабної війни рф пошкодила 1714 обʼєктів медзакладів та ще 227 з них зруйнувала повністю. Найбільших втрат зазнали лікарні на Харківщині, Донеччині, Миколаївщині, Київщині, Чернігівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі. Отримати вичерпну інформацію щодо ступеня руйнування медзакладів на тимчасово окупованих територіях наразі неможливо. Крім того, від початку війни росія пошкодила 235 автівок екстреної медичної допомоги, знищила 263 та захопила 125 автівок «екстренки».
Попри це, держава продовжує пріоритетно відновлювати медичну інфраструктуру, щоби забезпечити безперешкодний доступ українців до якісної медичної допомоги. Зокрема, МОЗ разом із партнерами працює над відбудовою української медичної інфраструктури.
У різних областях України повністю або частково вже відновлені 904 об’єкти медзакладів. З них 556 об’єктів відновлені повністю та ще 348 — частково. Це медичні заклади на деокупованих територіях, а також ті, які зазнали незначних ушкоджень: вибиття вікон, знищення покрівлі, пошкодження фасаду тощо. Найбільше обʼєктів відновлено в Миколаївській, Дніпропетровській, Київській, Харківській та Чернігівській областях.
Попри численні бомбардування росією нашої медичної інфраструктури, Україна продовжує протистояти викликам повномасштабної війни та відновлювати лікарні. Роботи з відновлення триватимуть й надалі.
Тож наближення перемоги України стало невід’ємним питанням сучасного глобального порядку денного, тотожним перемозі конструктивного над деструктивним, цивілізації над деградацією, демократії над тоталітаризмом.
Важливою складовою має стати віддання належної шани незламності духу захисників України, мужності та героїзму воїнів Сил оборони України, ветеранів, добровольців, волонтерів, які нині захищають суверенітет та територіальну цілісність України.
Героїчна боротьба Українського народу проти московської агресії за свою свободу та незалежність, національну гідність триває вже десять років. Ці роки стали одним із найважчих десятиліть у нашій історії, коли український народ і держава сплатили і продовжують сплачувати дуже високу ціну - передусім життями та стражданням своїх синів і доньок.