АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ, ВІЛ/СНІД ТА ГЕПАТИТИ

NoneNoneNoneNoneNoneNone

обговорили 9 серпня 2023 року на засіданні Вараської міської координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. У ній взяли участь міський голова Вараша Олександр Мензул, його перший заступник Павло Павлишин, директор департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я РОДА Олег Вівсянник, його заступник з цивільного захисту Костянтин Мазяр, директор обласного інформаційно-аналітичного центру медстатистики Людмила Рибчук, директор ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ» Роман Сафонов, директор КП «РОШВД» Сергій Гордієвич, керівник Вараського міського відділу охорони здоров’я департаменту соціального захисту та гідності Вікторія Михайловська, директор КНП «Вараська багатопрофільна лікарня» Тетяна Латишенко, фахівці Центру громадського здоров’я України та Вараського центру ПМД.

Про посиленная спроможності громад задля забезпечення їх ефективного впливу на епідситуацію з ВІЛ/ТБ/ВГС, як агентів змін на регіональному рівні, акцентував у своїй презентації заступник голови обласної координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу Олег Вівсянник. Олег Михайлович зазначив, що рівень надання медичної допомоги постійно зростає.

Мета наших зустрічей – скоординувати спільно наші зусилля в територіальних громадах, і завдячуючи досвіду та підтримці Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я, впроваджувати та напрацьовувати маршрут пацієнта до якісної, доступної та безкоштовної медичної допомоги. Медики на місцях у своїх адміністративних одиницях мають повідомляти пацієнта, де він може отримати допомогу, щоб мати шанс на швидке одужання.
Олег Михайлович зазначив, що профілактика, діагностика та лікування ВІЛ, гепатитів та туберкульозу покривається в рамках договорів з НСЗУ. Згідно з погодженими специфікаціями та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2023 році на обстеження на ВІЛ передбачено в 13 пакетах.
Завдяки швидким тестам на ВІЛ пройти обстеження займає 15-20 хв. та діагностувати ВІЛ-інфекцію можна на місці відразу, дотримавши відповідність алгоритму діагностики ВІЛ швидкими тестами. Скринінгове анкетування на раннє виявлення ТБ є важливим при відвідуванні сімейного лікаря та вузького профілю спеціалістів. Чіткий алгоритм перенаправлення пацієнтів з підозрою на ТБ є важливим, особливо в умовах війни. Завдяки сучасним методам дослідження можлива діагностика ТБ протягом 2 годин на обладнанні GeneXpert, - зазначив О. Вівсянник.
Також він навів статистику захворюваності на гепатити на Рівненщині за 2023 рік. Так, станом на 01.08.2023 року в Рівненській області функціонує 5 сайтів замісної підтримувальної терапії на базі державних ЗОЗ, на яких отримує лікування ЗПТ 352 особи.
На диспансерному обліку в обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі знаходиться майже 12 тисяч пацієнтів з хронічними гепатитами різної етіології та цирозом печінки, з них: інфікованих гепатитом C – 5 150 пацієнтів, гепатитом B – близько 2 700. Лікування гепатитів проводиться в двох закладах охорони здоров’я. так, протягом 2022-2023 року проліковано в КНП «Центральна міська лікарня» РМР 370 осіб хворих на ВГС. На сьогодні ще проходять лікування 145 осіб в гепатоцентрі. На лікуванні ВГВ в гепатоцентрі перебуває 160 осіб. Це хронічне захворювання, яке потребує лікування пожиттєво.
На базі КП «ОІАЦМС» проліковано за 2022 рік – 85 осіб, за 2023 – 53 особи з груп ризику та Ко-інфекцією.
За 6 місяців 2023 року в області щеплено 582 дорослі особи проти гепатиту В. У травні 2023 року область отримала 2570 доз вакцини проти гепатиту В для вакцинації дорослого населення, з груп ризику. Дана вакцина передбачена на повний курс щеплень (3 щеплення).

Замісна підтримуюча терапія є одним із методів профілактики ВІЛ-інфекції, - зазначила у своєму виступі Людмила Рибчук. - Епідемічна ситуація щодо ВІЛ в Україні та Рівненській області станом на 1 липня 2023 року (порівняння 6 міс 2023/6 міс. 2022 років). На Рівненщині за 6 місяців 2023 року виявлено 88 випадків ВІЛ (55 у 2022 році); взято під медичне спостереження 88 осіб (61 у 2022 році). Перебуває під медичним спостереженням – 2424 осіб (2064 у 2022 році). Отримує АРТ – 2 222 осіб (1784 у 2022 році).
У Вараші за 6 місяців 2023 року виявлено – 4 випадки ВІЛ (1 у 2022 році); взято під медичне спостереження 4 особи (1 у 2022 році). Перебуває під медичним спостереженням – 89 осіб (90 у 2022 році). Отримує АРТ – 90 осіб (90 у 2022 році).
Станом на 01.07.2023 функціонує 10 сайтів АРТ: КНП «Вараська БЛІЛ» ВМР – м. Вараш, КНП «Міська поліклініка» ДМР – м. Дубно, КНП «Острозька БЛ» ОМР – м. Острог, КНП «Сарненська ЦРЛ» СМР – м. Сарни, КНП «Корецька МЛ» КМР – м. Корець, КНП «Костопільська БЛІЛ» КМР – м. Костопіль, КНП «Володимирецька БЛ» ВСР – м. Володимирець, ТЗОВ «Медичний центр здоров›я та реабілітації» 100 відсотків життя - м. Рівне, КП «РОФМЦ» РОР - м. Рівне та КП «ОІАЦМС» РОР - м. Рівне.
Станом на 01.07.2023 функціонує 5 сайтів ЗПТ: КНП «Вараська БЛІЛ» ВМР – м. Вараш, КНП «Здолбунівська ЦМЛ» ЗМР – м. Здолбунів, КНП «ЦПМСД» Ювілейний» РМР – м. Рівне, КП «Рівненський обласний центрпсихічного здоров’я населення» РОР - м. Рівне та КП «ОІАЦМС» РОР - м. Рівне.
Про ситуацію по захворюваності на туберкульоз та ВІЛ-інфекцію/СНІД доповіли Оксана Назарчук Михайлівна, завідувач Вараського районного відділу ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ», Тетяна Латишенко, заступник голови міської координаційної ради та Ірина Литвин, заступник директора КНП ВМР «Вараський ЦПМД».
Начальник відділу охорони здоров’я департаменту соціального захисту та гідності Вікторія Михайловська розповіла про стан виконання у 2023 році «Програми протидії захворюванню на туберкульоз» та «Програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу», затверджених в рамках комплексної програми «Здоров’я» на 2022-2025 роки.
По заслуханих питаннях прийнято протокольне рішення.
Наталія АВРАМОВА