“НАМ ПОТРІБНА ЇЖА, А НЕ ТЮТЮН”

NoneNoneNoneNone
Тема брифінгу, присвяченого Всесвітньому дню без тютюну, який відбувся 31 травня 2023 року у Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДА.
Участь у ньому взяли Олег Вівсянник, директор департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської обласної державної адміністрації; Роман Сафонов, генеральний директор Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб; Оксана Немкович, заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області та Nataliya Fesovets, регіональний координатор Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘я.
- Одна з найкращих речей, яку курець може зробити для свого здоровʼя — це відмовитися від паління, - наголосив Олег Вівсянник. – Адже паління негативно впливає на весь організм, збільшує ризик серцево-судинних хвороб, раку, хронічних обструктивних захворювань легень, погіршує загальне самопочуття. Але гарні новини в тому, що цей вплив зворотній: якщо припинити палити, здоровʼя значною мірою відновлюється. За результатами досліджень, проведених МОЗ спільно з ВООЗ, готовність людей кинути палити є помітно високою. Своєю чергою, медичний працівник має можливість допомогти людині з тютюновою залежністю. Отже, варто підвищити обізнаність сімейних лікарів щодо мотиваційного консультування їхніх пацієнтів щодо шкідливості паління. Тому здорове майбутнє, відбудова та розвиток України можливі, якщо її жителі будуть піклуватися про своє та здоров’я людей поруч. Дотримання громадянами законів є фундаментом для України як правової держави і надалі працювати задля здоров’я та добробуту українців. Отже турбота про своє здоровʼя – це внесок у перемогу України, - підсумував Олег Михайлович.
Наталія Фесовець навела наступну статистику.
- За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн. людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні паління забирає в середньому 85 тисяч життів. Не меншої шкоди воно завдає і економіці, за розрахунками експертів щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних палінням.
До слова, у травні цього року у Вашингтоні, українську парламентську делегацію нагородили премією за посилення антитютюнового законодавства та боротьбу із розповсюдженням куріння.
БЕЗДИМНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
Оксана Немкович розповіла, як відбувається контроль за дотриманням чинного антитютюнового законодавства та про його нові норми. Так, 16 грудня 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон № 1978-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну».
Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо. Серед основних нововведень Закону № 1978-IX можна виділити такі: заборона куріння пристроїв для нагрівання у всіх місцях, як це вже є із сигаретами та електронними сигаретами (зокрема, школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця), розширення переліку місць, де куріння заборонено; запровадження медичних попереджень на пачках електронних сигарет та рідин до них, а на сигаретах медичне попередження збільшиться до 65% від розміру упаковки; заборона продажу сигарет зі смаками та ароматами (фруктів, ягід чи солодощів) - наразі це діє як своєрідний «гачок» і приманка для залучення дітей до куріння; заборона реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.
Оксана Немкович роз'яснила, які додаткові правила запроваджуються щодо захисту бездимного середовища, зокрема, для курців, для суб'єктів господарювання та некурців.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає накладення штрафу 51 - 170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170 - 340 грн згідно зі ст. 175-1 КУпАП. Для суб'єктів господарювання збільшуються штрафи за продаж неповнолітнім тютюнових виробів, електронних цигарок та рідин у розмірі 1020 грн, а у разі повторного порушення протягом року – 10,2 тисяч грн.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАС ОБКУРЮЮТЬ?
• Ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє.
• Звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення.
• Звернутися до поліції за номером 102.
• Скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми "бездимного" законодавства.
• Розмістити наліпку про заборону куріння (наприклад, у визначеному місці під'їзду).
Наталія АВРАМОВА