“Наша команда може, знає, вміє”
Так завідувач хірургічного центру Рівненської обласної дитячої лікарні Микола Поліщук відгукується про колег, котрі днями здійснили унікальну операцію.
Вперше в області лікарі - хірурги дитячі Володимир Красько, Іван Деркач, завідувач діагностичного відділення Юрій Антощук, лікар-анестезіолог дитячий відділення анестезіології та інтенсивної терапії Юрій Мирончук та власне сам Микола Поліщук зробили лапароскопічну операцію з ушивання перфоративної виразки дванадцятипалої кишки.
КОР.- Пане Миколо, розкажіть у чому унікальність операції ?
Поліщук - Вперше прооперовано лапароскопічно перфоративну виразку дванадцятипалої кишки дитині, 17 – річному пацієнту. Дорослим лапароскопічним методом вже давно роблять такі операції. А от дитині - вперше в області.
КОР.- Лапароскопічна хірургія – це спосіб виконати хірургічні маніпуляції та оперативні втручання так би мовити – ювелірно, без розрізу живота, як було раніше? Тобто хірург отримує доступ до органу через невеликі проколи ?
Поліщук – Так, було зроблено у животі чотири проколи. Без розрізань. Всередину введено лапароскопічні інструменти – відеокамеру та решту інструментів, якими ушивали виразку. Зсередини тіла пацієнта зображення передавали на екран монітора. Це дало змогу детально бачити органи та виконувати точні дії.
КОР.- Які переваги оперативної лапароскопії ?
Поліщук - Для дитини – це швидке одужання. Тоді як раніше треба було лежати у лікарні не менше десяти днів. Завдяки новому методу з’являється менший ризик виникнення післяопераційних ускладнень, скажімо, інфекційних чи як от злукова кишкова непрохідність.
КОР.- Є виражений косметичний ефект – непомітні рубці ? Для юнака це ж аргумент?
Поліщук – Так, звичайно. Але скажу чесно – для хірурга важливо як зроблено операцію. А всередині було зроблено добре.
КОР.- То хто ж той пацієнт ?
Поліщук – Це 17-річний житель Рівненської області. Він катався на велосипеді і різко відчув “ кинжальний” біль у животі. Це характерний симптом. Оперативно юнака доправили до обласної лікарні. Операція тривала до трьох годин. Наразі хворий перебуває у задовільному стані та виписаний додому.
КОР.- Ви сказали, що “малоінвазивні” операції дорослим роблять давно. А от дитині – вперше ? Як здобували навики та досвід?
Поліщук - Освоєння лапароскопічної методи на високому рівні триває давно, методично у співпраці із польськими лікарями із Ольштину Вармінсько – Мазурського воєводства. Треба віддати їм належне, вони приїздили до нас та навчали робити перші операції. Співпрацюємо і з хірургами – лапароскопістами нашої обласної клінічної лікарні. Тепер у нас вже працює команда хірургів – лапароскопістів. Серед нас панує здорова конкуренція. Хірурги навчаються, стараються, їздять, цікавляться. Тому це не спонтанний успіх, а результат методичної роботи.
КОР.- Де ви ще застосовуєте цей сучасний високотехнологічний метод проведення операцій ?
Поліщук - Раніше ми проводили до 150-ти лапароскопічних операцій на рік. Серед них операції варикоцеле, апендектомії . Освоїли пілоростеноз. Так навіть одну з лапароскопічних операцій здійснили у місячної дитини.
З успіхом привітав колег директор Департаменту цивільного захисту та охорони населення РОДА Олег Вівсянник. Він, зокрема, зазначив:
- Отож,операція проведена шляхом використання сучасних мініінвазивних ендоскопічних технологій. Така операція є малотравматичною і швидко повертає пацієнта до нормального життя. Операція є добре візуалізованою, дає сподівання на менші ускладнення. Під час її виконання можна бачити усю черевну порожнину . Це дійсно один із сучасних методів лікувально – профілактичного процесу. Приємно, що такі оперативні втручання проводять у наших ЛПЗ. Тому маємо надію, що наші лікарі у подальшому будуть удосконалювати свою хірургічну техніку,освоювати нові сучасні методи лікування та діагностики. Це покращить показники здоров’я населення в Рівненській області.
Алла Сищук